Promote Your Music, Video, Comedy Skit Here On Blenstar
Call on :+2348145806227

Most Viewed content

Saturday, February 23, 2019

2019 WAEC Timetable Is Out (Read, Save And Share


Check out the Original WAEC Timetable below for 2019 May/June Examination below:

Monday, 1st April, 2019 to Friday, 26th April, 2019.

Basketry 3 (Project Work)*
Ceramics 3 (Project Work)*
Graphic Design 3 (Project Work)*
Jewellery 3 (Project Work)*
Leather-work 3 (Project Work)*
Picture Making 3 (Project Work)*
Sculpture 3 (Project Work)*
Textiles 3 (Project Work)*
6 hours a day for 5 days for each paper
Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Monday 1st April, 2019

Metalwork 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:40 p.m. (1st Set)
Metalwork 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:10 p.m. (2nd Set)
Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.
————————–

Tuesday 2nd April, 2019 to Tuesday 30th April, 2019

Arabic 3 (Oral)
French 3 (Oral)
Physical Education 3 (Performance Test)
Clothing and Textiles 3 (Practical)
Foods and Nutrition 3 (Practical)
Home Management 3 (Practical)
Music 3B (Performance Test)
Date and time for each paper will be arranged by the Council.
————————–

Tuesday 2nd April, 2019

Leatherwork 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Leatherwork 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.
Applied Electricity 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)
Applied Electricity 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)
Graphic Design 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
Graphic Design 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.
————————–

Wednesday 3rd April, 2019

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)
Building Construction 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.
Building Construction 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.
Animal Husbandry ( Alternative B) 2 (Essay)** – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
————————–

Thursday 4th April, 2019

Clerical Office Duties 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:40 a.m.
Clerical Office Duties 1 (Objective) – 10:40 a.m. – 11:30 p.m.
Woodwork 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)
Woodwork 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)
Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) * – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
Fisheries (Alternative A) 1 (Objective)* – 3:00 p.m. –4:00 p.m.
————————–

Friday 5th April, 2019

English Language 3 (Oral)*/*** – 08:30 a.m. – 9:15 a.m. (1st Set)
English Language 3 (Oral)*/*** – 9:40 a.m. – 10:25 a.m. (2nd Set)
Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) */*** 1hr 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
————————–

Monday 8th April, 2019

Electronics 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)
Electronics 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)
————————–

Tuesday 9th April, 2019

Metalwork 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:00 a.m.
Metalwork 1 (Objective) – 10:00 a.m. – 11:00 noon
Basketry 2 ( (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Basketry 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.
Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.
Electronics 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.
Electronics 1 (Objective) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
————————–

Wednesday 10th April, 2019

Biology 2 (Essay) – 8:30 a.m. – 10:10 a.m.
Biology 1 (Objective) – 10:10 p.m. – 11:00 a.m.
Music 3A (Aural) – 12:00 p.m. – 12:45 p.m.
————————–

Thursday 11th April, 2019

Integrated Science 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:00 a.m.
Integrated Science 1 (Objective)* – 10:00 a.m. – 11:00 noon
Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
————————–

Friday 12th April, 2019

Management-In-Living 2 (Essay)*/*** – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Management-In-Living 1 (Objective)*/*** – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.
Sculpture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Sculpture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.
Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
————————–

Monday 15th April, 2019

Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 08:30 a.m. – 11:15 p.m. (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 11:40 p.m – 2:25 p.m. (2nd Set)
History 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
History 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
————————–

Tuesday 16th April, 2019

Literature-In-English 2 (Prose) – 08:30 a.m. – 9:45 a.m.
Literature-In-English 1 (Objective) – 9:45 a.m. – 10:45 a.m.
Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)
Foods and Nutrition 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:15 p.m.
Foods and Nutrition 1 (Objective) – 2:15 p.m. – 3:15 p.m.
Picture Making 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
Picture Making 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.
————————–

Wednesday 17th April, 2019

English Language 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
English Language 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.
————————–

Thursday 18th April, 2019

Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 2hrs 30mins 08:30 a.m. – 11:00 noon
Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 1hr 30mins 1:00 p.m. – 2:30 p.m.
————————–

Tuesday 23rd April, 2019

Physics 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10.00 a.m.
Physics 1 (Objective) – 10:00 a.m. – 11:15 p.m.
Geography 3(Practical and Physical Geography) – 1:00 p.m. – 2:50 p.m.
Forestry 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
Forestry 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
————————–

Wednesday 24th April, 2019

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
Music 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Music 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.
Auto Mechanics 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:30 p.m.
Auto Mechanics 1 (Objective) – 2:30 p.m. – 3:30 p.m.
————————–

Thursday 25th April, 2019

Geography 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Geography 1(Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.
Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 a.m. – 1:00 p.m.
Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)
————————–

Friday 26th April, 2019

Social Studies 2 (Essay)* 3hrs 08:30 a.m. – 11:30 p.m.
Social Studies 1 (Objective)* – 1:00 p.m. – 1.50 p.m.
————————–

Monday 29th April, 2019

Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)
Literature-In-English 3(Drama & Poetry) – 1:00 p.m. – 3:30 p.m.
————————–

Tuesday 30th April, 2019

Economics 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Economics 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.
Clothing and Textiles 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
Clothing and Textiles 1 (Objective) – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.
————————–

Thursday 2nd May, 2019

General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:00 am to be moved.
General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m. 3rd May
————————–

Friday 3rd May, 2019

Dagaare (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Dagbani (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m
Dangme (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Ewe (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Fante (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Ga (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Gonja (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Kasem (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Nzema (Elective) 1 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Financial Accounting 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:00 a.m.
Financial Accounting 1 (Objective) – 11:00 am – 12:00 p.m.
Dagaare (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m
Dagbani (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m
Dangme (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m
Ewe (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m
Fante (Elective) 2 (Essay) –1:00 p.m. – 3:30 p.m
Ga (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m
Gonja (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m
Kasem (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m
Nzema (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m
Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m
Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m
————————–

Monday 6th May, 2019

Christian Religious Studies 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Christian Religious Studies 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.
Islamic Studies 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Islamic Studies 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.
West African Traditional Religion 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:40 a.m.
West African Traditional Religion 1 (Objective)* – 10:40 a.m. – 11:30 a.m.
Chemistry 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
Chemistry 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
————————–

Tuesday 7th May, 2019

Government 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Government 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.
Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)
General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design)* – 1:00 p.m. – 4:00 p.m.
————————–

Wednesday 8th May, 2019

Physics 3 (Practical) ( Alternative B) – 08:30 a.m. – 11:15 am. (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 11:40 p.m. – 2:25 p.m. (2ndSet)
General Knowledge in Art 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 2:30 p.m.
General Knowledge in Art 1 (Objective)* – 2:30 p.m. – 3:20 p.m.
————————–

Thursday 9th May, 2019

Business Management 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Business Management 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.
Jewellery 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Jewellery 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.
Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 08:30 a.m. – 11:15 a.m. (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 11:40 p.m. – 2:25 p.m. (2ndSet)
Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 11:30 a.m. – 1:30 p.m. (1st Set)
Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 2:00 noon – 4:00 p.m. (2ndSet)
————————–

Friday 10th May, 2019

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)
Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) – 2:00 p.m. – 4:30 p.m.
————————–

Monday 13th May, 2019

General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Auto Mechanics 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
Auto Mechanics 3 (Practical) – 11:00 am – 1:00 p.m. (2ndSet)
Woodwork 2 (Essay and Design) – 1:00 p.m. – 3:20 p.m.
Woodwork 1 (Objective) – 3:20 p.m. – 4:00 p.m.
————————–

Tuesday 14th May, 2019

Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) – 8:30 a.m. – 11:15 a.m.
General Agriculture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
General Agriculture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.
Textiles 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Textiles 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.
Technical Drawing 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:45 p.m.
Technical Drawing 1 (Objective) – 2:45 p.m. – 3:45 p.m.
————————–

Wednesday 15th May, 2019

Principles of Cost Accounting 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.
General Agriculture 3 (Practical) * – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
General Agriculture 3 (Practical) * – 11:00 am – 1:00 p.m. (2ndSet)
Typewriting – 08:30 a.m. – 1:10 p.m. (1st Set)
Typewriting – 11:30 p.m. – 2:10 p.m. (2ndSet)
Applied Electricity 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Applied Electricity 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
————————–

Thursday 16th May, 2019

French 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 9:45 a.m.
French 1 (Objective) – 9:45 a.m. – 10:45 a.m.
Arabic 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
Arabic 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.
Other Details To Come!!

About Mr Daniel :

Mr Daniel is Yentown base Entertainment Manager, you Can call him one : 08106378876 or Email @ charlesdannytor@gmail.com.
View All Posts By Mr Daniel !

0 comments:

Leave a Comment


Best Yentown song of the week




"[MUSIC] Chiff Timz – Alpha (Mastered By Pimpzbeat)
wonder"






SONG OF THE WEEK

Download Music Mp3:- Fireboy DML – What If I Say

All Rights Reserved.© 2014-2019 Blenstar.com

Powered By Mr Daniel | Published By Blenstar Designed By : Blenstar

Top